Містобудівний кадастр: експериментальний порядок запровадження МБКД

Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України підготовлено та оприлюднено проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації експериментального проєкту щодо запровадження Містобудівного кадастру на державному рівні».

Документ розроблено з метою формування єдиного підходу до державного регулювання планування територій в Україні, спрощення, доступність та прозорість прийняття рішень органами державної влади та органами місцевого самоврядування щодо створення, оновлення, внесення змін, погодження та затвердження містобудівної документації, у тому числі шляхом запровадження інтегрованої інформаційної системи Містобудівного кадастру на державному рівні.

Прийняття проекту акта забезпечить створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорона, захист інформації про планування, забудову та інше використання території для можливості прийняття обгрунтованих управлінських рішень, прогнозування та планування; оцифрування процедури створення, оновлення, внесення змін, погодження та затвердження містобудівної документації за єдиними стандартами; підвищення якості містобудівної документації, її трансформація до уніфікованих баз геоданих; підвищення прозорості прийняття рішень органами державної влади, органами місцевого самоврядування, зниження корупційних ризиків; забезпечення прозорого, рівного та швидкого доступу до містобудівної документації.

Серед основних завдань Містобудівного кадастру на державному рівні є:

  • створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорона, захист інформації про планування, забудову та інше використання території для можливості прийняття обґрунтованих управлінських рішень, прогнозування та планування;

  • оцифрування процедури створення, оновлення, внесення змін, погодження та затвердження містобудівної документації за єдиними стандартами;

  • підвищення якості містобудівної документації, її трансформація до уніфікованих баз геоданих;

  • підвищення прозорості прийняття рішень органами державної влади, органами місцевого самоврядування, зниження корупційних ризиків;

  • забезпечення прозорого, рівного та швидкого доступу до містобудівної документації.

Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури має забезпечити створення та функціонування Містобудівного кадастру на державному рівні не пізніше двох місяців з дня набрання чинності цією постановою.

Містобудівний кадастр на державному рівні має почати функціонувати через місяць з дня набрання чинності цією постановою.

Геопортал МБКД має офіційну адресу в мережі Інтернет – kadastr.gov.ua. Використання сервісів здійснюється без необхідності реєстрації та авторизації, з можливістю вивантаження та роздрукування результатів їх роботи. 82. Користування геопорталом, підключення та забезпечення доступу користувачів, доступ до відомостей (даних), що містяться в МБКД, отримання витягу з містобудівної документації на визначену територію здійснюється на безоплатній основі.

Також проектом постанови пропонується внести зміни до Порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 вересня 2021 р. № 926, Положення про містобудівний кадастр, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 р. № 559 «Про містобудівний кадастр», постанови Кабінету Міністрів України від 9 червня 2021 р. № 632 «Про визначення формату електронних документів комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, генерального плану населеного пункту, детального плану території», Порядку проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 р. № 555, Порядку проведення експертизи містобудівної документації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 р. № 548.